Opowieści- potęga przemówień!

Reblogowane od gosiak:
Potęga opowieści - Jim Holtje

    Przyznam szczerze, dopiero poznaję sekrety właściwej, efektywnej komunikacji. „Potęga opowieści” Jima Holtjego zaintrygowała mnie samym tytułem. Pierwsza myśl, która zrodziła się w mojej głowie: co książka biznesowa może mieć wspólnego z opowieściami?

    Teraz już wiem, że wiele. Podczas przemówień od prelegenta wymaga się nie tylko elokwencji, znakomitej retoryki, znajomości tematu, ale również kontaktu ze słuchaczami. Natomiast on sam pragnie przekazać swoje słowa tak, by były one zrozumiane i zapamiętane. Autor „Potęgi opowieści”- doświadczony specjalista ds. Public Relations pragnął napisać książkę, która stanie się źródłem pomysłów dla wszystkich tych, którzy poszukują złotego środka w swoich przemówieniach.

    „Potęga opowieści” podzielona jest na dwie części. Pierwsza to krótka instrukcja „Jak używać tej książki”. Druga to zbiór opowieści 31 współczesnych amerykańskich dyrektorów generalnych znanych firm m.in. Steva Jobsa (Apple), Larry Page (Google), Meg Whitman (Ebay) oraz ich przykładowe zastosowania podczas przemówień. Pisząc tę książkę J.Holtje korzystał przede wszystkim z autobiografii bohaterów, dzięki czemu książka zyskała na wiarygodności, a jej bohaterowie dali się poznać od  zwykłej strony- jako ludzie, którzy mimo swojego światowego sukcesu napotykali na swojej drodze porażki i kryzysy, a mimo to dochodzili do wyznaczonych sobie celów.

    Przed każdym rozdziałem wypunktowane są tematy, które porusza dana opowieść. Jak na przykład jedna z sześciu przytoczonych historii Jeffa Bezosa (amazon.com) zatytułowana „Naprawdę chcesz to zrobić?”- porusza problem podejmowania ryzyka, podążania za pasją, dalekowzrocznego myślenia. Pozycja ta w przyjemny i łatwy sposób podpowiada, pobudza wyobraźnię, skłania do refleksji, ale i motywuje.

    Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Można w niej znaleźć wiele cennych rad. „Potęga opowieści” to pozycja do której na pewno będę powracać ze względu na jej uniwersalność. Nie ma wątpliwości, że Jim Holtje swoją książką potrafi zainspirować.